Pies zaprasza do zabawy

 

Psy wypracowały precyzyjny system znaków, działań i zachowań, który służy komunikacji i zapobiega konfliktom. Popularna nazwa to CS, od ang. Calming Signals – sygnały uspokajające. Mimo że cała grupa tych znaków nazwana jest sygnałami uspokajającymi, wśród nich są sygnały grożące, sygnały zapraszające do zabawy, sygnały stresu. Składają się one na psią mowę ciała. Jej poznanie i stosowanie umożliwia bezkolizyjne życie z psem, a przede wszystkim unikanie trudnych sytuacji, które mogą powodować agresywne zachowanie psa wobec człowieka.

Po przywitaniu się z innym osobnikiem, pies może zainicjować zabawę lub odejść, ewentualnie rozpocząć konfrontację (czytaj o psich sygnałach grożących).

Jeśli chce bawić się z innym psem, może:

Dotykać łapą drugiego psa


Fot. zaczepianie łapą jako zaproszenie do zabawy; odpowiednik ludzkiego „ganiasz!”

 

Szczekać zaczepnie, ale nie grożąco
Markować uciekanie od drugiego psa sprawdzając czy ten go goni
Przypadać na przednie łapy trzymając zad w górze – charakterystyczny ukłon


Fot. Przypadanie na przednie łapy; psi ukłon stosowany jest wobec innych psów, jak i wobec ludzi


Niekiedy, u psów, które nauczyły się brutalniejszych zabaw z pobratymcami można zaobserwować także opieranie się obiema łapami o drugiego psa, „obejmowanie” głowy drugiego psa, co bywa zachętą do zapasów. Często psy stają wtedy na tylnych nogach i splatają się przednimi łapami, co wygląda jakby się siłowały. W wielu wypadkach takiej zabawie towarzyszy warczenie, będące wynikiem ekscytacji a nie agresji.


Fot. Zabawa w siłowanie się; psie zapasy (zdjęcia dzięki uprzejmości Aleksandry Chmielarz)

 

Taki rodzaj zabaw typowy jest także dla śmiałych szczeniąt, które nie znają  jeszcze granic. Bawiąc się w ten sposób z młodymi w swoim wieku bywają bardzo brutalne, nie hamują gryzienia sprawdzając dokąd mogą się posunąć. Zabawa ze stabilnym emocjonalnie, społecznym dorosłym osobnikiem uczy je zasad gromadnych, ponieważ dorosły pies nie pozwoli na silne gryzienie ani na naprawdę agresywne przepychanki.


Fot. Próba założenia łap na głowę starszego osobnika; dorosły pies wysyła czytelne CS, dając do zrozumienia, że taka zabawa jest nieakceptowalna


Wiele razy obserwowałam zapasy na leżąco, kiedy psy przewracały się na boki w starciu i zostając w tej pozycji kontynuowały zabawę turlając się, podgryzając i zakładając na siebie łapy.


Fot. Zapasy na leżąco

 

Jeśli któryś pies ma przedmiot, np. piłkę czy patyk, może prezentować go drugiemu psu. Często dochodzi do gonitw i prób odebrania przedmiotu, które mogą przerodzić się w zabawę w przeciągnie.

Czarny pies prezentuje trzcinkę w pysku zachęcając do gonienia owczarka z prawej strony
Czarny pies prezentuje trzcinkę w pysku zachęcając do gonienia owczarka z prawej strony

 

Błędem ludzi w odczytywaniu psich sygnałów zaproszenia do kontaktu, jest uznawanie za próbę „zdominowania” człowieka kładzenia łapy na kolanach właściciela. Nie jest to znak dominacyjny, bowiem pies i człowiek nie tworzą stada, więc zależności hierarchiczne nie występują pomiędzy nimi. Niestety wciąż są osoby, które uznają, że skoro pies nie może dosięgnąć karku właściciela, to w zamian kładzie mu łapę na udo, aby pokazać  mu swoją wyższość. Nie jest to myślenie godne człowieka mającego dostęp do współczesnej wiedzy.

Aneta Awtoniuk
behawiorysta, terapeuta zachowań psów, trener psów, szkoła dla psów Azorres

Zobacz film z udziałem dwóch psów, na którym prezentują sygnały zapraszające do zabawy. Film dzięki uprzejmości Szkoły dla Psów Azorres z Warszawy
http://www.youtube.com/watch?v=qNAB33lsv68