Kolejne porady żywieniowe Jaśka Kuronia dla psów

2 podstawowe grupy produktów wpływają na zdrowie i samopoczucie psa.

1. Produkty, które uczulają lub na które pies ma nietolerancję pokarmową
2. Produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie zwierzaka poprzez podnoszenie poziomu hormonu szczęścia.

W przypadku produktów alergizujących, musimy obserwować reakcje psa oraz jego organizmu. Jeżeli cokolwiek nas niepokoi, od razu konsultujemy to z weterynarzem. Nie warto bagatelizować problemu, bowiem czasem psy męcząc się nie piszczą i nie dają znać o kiepskim samopoczuciu, jedynie śpią więcej, wolniej chodzą, są mniej entuzjastyczne i chętne do zabawy oraz kontaktów z ludźmi.
Przede wszystkim należy pamiętać, że produktem, który dla dorosłych psów nie jest wskazany jest krowie mleko – bo po prostu nie tak łatwo jak ludzie trawią krowi dar natury.

Druga grupa produktów, czyli serotonino-pozytywne to te, które pomagają zmniejszyć poziom stresu u psa dzięki temu, iż zawierają tryptofan potrzebny do wydzielania serotoniny. Tu zaleca się takie produkty jak: jagnięcina, indyk, szpinak, brązowy ryż, pestki z dyni lub olej z pestek dyni oraz witaminy z grupy B (B6, B3 i B12). Nie jest wskazana w diecie psa kukurydza, która dla odmiany jest produktem bogatym w tyrozynę, czyli element aktywujący noradrenalinę (hormon stresu), zatem chyba sami rozumiecie, że zarówno kukurydza w czystej formie, jak i kukurydziane wypełniacze w karmach zwierzęcych są niefajne dla psów.

Reasumując, jako kucharz, który z czystym sercem propaguje wśród ludzi ideę „żyj zdrowo, jedz z głową” uważam, iż analogicznie należy zastosować w/w zasadę do karmienia naszych psów. Pamiętajmy o zbilansowanej diecie, dostarczając naszym psom wszystkich potrzebnych składników odżywczych dla zdrowego i szczęśliwego życia, nie podawajmy produktów dla psów szkodliwych oraz negatywnie wpływających na ich stan fizyczny i psychiczny, a także przede wszystkim obserwujmy – jak pożywienie podawane psu wpływa na jego ogólny stan i samopoczucie.
Jeżeli chcemy żyć pod jednym dachem ze zwierzakiem zdrowym fizycznie oraz zrównoważonym emocjonalnie, róbmy wszystko co w naszej mocy – zarówno pod kątem żywienia jak i opieki – aby dać psu szansę na szczęśliwe życie z nami. Wychowujmy, dbajmy, kochajmy ale nie tresujmy! Zastraszaniem Przyjaciela wiele nie osiągniemy, jedynie frustracje i złość. Pamiętajmy, jesteśmy odpowiedzialni za to, co/kogo oswoimy, a każdą relację (nawet tę, która posiada pewne utarte już negatywne cechy) nawet z psem dorosłym możemy zmienić – wszystko zależy od nas i naszych chęci!
Trzymam za Was kciuki Kochani, bądźcie fantastycznymi przyjaciółmi i kucharzami dla swoich psów!

Jasiek Kuroń – Ambasador Kampanii Społecznej
WYCHOWUJĘ, NIE TRESUJĘ
Żyj zdrowo, jedz z głową!

Czytaj pierwszą część porad Jaśka Kuronia: czym i jak karmić psa?